rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

22. 10. 2017

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť, během odpoledne od západu ustávání srážek. Denní teploty 11 až 15°C. Noční teploty 8 až 4°C.

zámek Toužetín

Toužetín

V obci se nachází areál raně barokního zámku, postaveného v l. 1697-1698 Giacommem a Petrem de Maggi pro Ferdinanda Schwarzenberga. Vlaští architekti respektovali dispozici starší vodní tvrze, kterou bylo třeba zbořit. Stavba je s ohledem na vlhké podloží, založena na dubových pilotech. Na mostě před vchodem do zámku stály barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava, dnes přemístěné do jeho interiéru. Objekt není veřejnosti přístupný. Z historického hlediska je areál zámku zajímavým a uceleným dokladem vývoje hospodářské architektury s celou řadou objektů včetně pivovaru. Autorem některých hospodářských budov byl architekt P.I. Bayer.

R. 1759 se poblíž obce strhla bitka mezi pruskými husary a císařskými dragouny—připomíná ji sloup při odbočce ze silnice na Prahu směrem k obci. R: 1813 bylo v obci internováno 900 francouzských vojáků zajatých v bitvě u Chlumce.

Sulec náves

Sulec

Obec má asi nejkratší historii ze všech na lounském okrese. Je totiž znám přesný rok jeho založení, 1797. Čtvrt století před tím byl postaven úsek císařské silnice mezi Chlumčany a Panenským Týncem. Majitel toužetínského statku, Josef Schwarzenberg (1769-1833), se rozhodl při silnici vybudovat osadu o dvaceti domcích, po deseti na každé straně. Do dnešní doby si žádný z nich nezachoval svou původní podobu; vesměs byly přestavěny v letech 1885-1910. Jméno získala vesnice po bavorském rodu Sulzů, s nímž byli Schwarzenbergové od 17. století spřízněni.

Prvními obyvateli Sulce byli poddaní z okolních vesnic. Zakládací listinou byla Suleckým uložena povinnost robotovat ročně třináct dní. Od 60. let minulého století se  na Sulci lámal pískovcový kámen. Stavěly se z něj mj. cukrovary v Lounech, Chlumčanech a Postoloprtech. Dnes je Sulec místní část obce Toužetín.

větrný mlýn

Donín

Název obce pochází se staročeského jména Zdoň. Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1353, kdy se zde uvádí vladyka Řivín. V 16. století se s Donínem  setkáváme už jako se součástí panství Toužetín, s nímž byl počátkem 17. století, za Jana Hrušky z Března, připojen k Peruci. Obec byla majetkově rozdělena a částečně patřila Strahovskému klášteru – panství ve Vraném. Dnes je Donín místní část obce Toužetín.

Pozoruhodností Donína je široko daleko jediný zachovaný větrný mlýn, postavený v roce 1846.  Stojí asi 500 metrů jižně od obce při polní cestě do Panenského Týnce. Silný vítr roku 1879 polámal lopatky, a proto tehdejší majitel přestavěl mlýn na parní pohon. Po požáru o 20 let později byl provoz mlýna definitivně zastaven. Na návsi stojí kaple  sv. Václava, pochází z roku 1906.

V obci se narodil generál František Fajtl, známý autor několika autobiografických knih z období II. světové války, kdy působil v britském královském letectvu. Po vypuknutí SNP odjel se svojí letkou po odsouhlasení exilové vlády na pomoc východní frontě.